OPPIVA-verkosto järjestää lukuvuonna 2025 – 2026 Opetushallituksen rahoittaman lukutaitokiertueen ja koulutusohjelman opetusalan ammattilaisille. Ilmoittutuminen koulutukseen on nyt avattu.
OPPIVA-verkoston lukutaitokiertueen aikana toteutetaan opettajille, varhaiskasvatuksen henkilöstölle ja rehtoreille suunnattu koulutusohjelma kolmella paikkakunnalla: Helsingissä, Joensuussa ja Oulussa.
Koulutus sisältää kolme lähijaksoa ja webinaarisarjan. Lisäksi alueilla voidaan järjestää lukutaitotyöhön innostavia lukutaitokahviloita.
Webinaaritallenteet ovat katsottavissa lukuvuonna 2025 – 2026 OPPIVA-verkoston verkkosivulla.
Koulutus on Opetushallituksen rahoittamaa opetushenkilöstön täydennyskoulutusta, ja se on osallistujille maksuton.
Koulutuskokonaisuudesta rakentuu kiertueen aikana koulutuskonsepti, jota koulut ja kunnat voivat jatkossa hyödyntää omatoimisesti.
Lähijaksojen aiheet ja luennoitsijat
1. Laaja-alainen lukutaito ja kielitietoisuus
Luennoitsijat: Erityisasiantuntija Lotta-Sofia La Rosa Opetushallitus, professori Minna Torppa Jyväskylän yliopisto, yliopistonlehtori Juli-Anna Aerila Turun yliopisto ja opettaja Johannes Ruoho Espoon kaupunki
2. Lukuilo ja motivaatio
Luennoitsijat: Professori Sara Routarinne Turun yliopisto, apulaisprofessori Kati Vasalampi Jyväskylän yliopisto, yliopistonopettaja Tuija Viirret Jyväskylän yliopisto
3. Osaamisen ja hyvien työtapojen jakaminen
Luennoitsijat: Kouluttaja Pekka Peura, alueellisten kehittäjäryhmien teemaesitykset ja alueellisen lukutaitotyön tulevaisuuden näköalat ja toimenpiteet
Koulutukseen osallistuvilla on käytössään howspace-työtila koko koulutuksen ajan. Koulutuksen aikana jaetaan hyviä käytäntöjä ja tietoa hyvistä pedagogisista materiaaleista koulutukseen osallistujien kesken.
Lähijaksojen aikataulu
Helsinki: 9.9.2025, 4.11.2025 ja 3.2.2026
Joensuu: 23.9.2025, 11.11.2025, 10.2.2026
Oulu: 29.9.2025, 18.11.2025 ja 17.2.2026
webinaarit

Alueelliset lukutaitokahvilat
Koulutuksen aikana alueittain järjestetään vapaaehtoisia lukutaitokahviloita, joissa tutustutaan alueellisesti hyviin käytäntöihin ja lukutaitotyötä edistäviin toimijoihin.
Tutkijapaneeli 24.4.2025: Ota materiaalit käyttöösi
OPPIVA-verkosto järjesti huhtikuussa tutkijapaneelin ja työpajan lukutaitoteemasta. Voit nyt tutustua tutkijapaneelin tallenteisiin ja esitysmateriaaleihin vapaasti. Lukutaitostrategian kehittämistä viedään jatkossa eteenpäin kuntien keskinäisessä yhteistyössä keskeisten toimijoiden voimin.
Tutkijapaneelin asiantuntijapuheenvuorot
- Professori Marja-Kristiina Lerkkanen, Jyväskylän yliopisto
- Johtava arviointiasiantuntija Annette Ukkola, Kansallinen koulutuksen arviointineuvosto:
Lukeminen ja lukutaito kaiken perustana (pdf). - Professori Mirja-Maija Mikkilä-Erdman, Turun yliopisto:
Tiedelukutaito kansalaistaitona (pdf). - Tutkimuspäällikkö Jarkko Hautala, Niilo Mäki -Instituutti
- Erityisasiantuntija Belinda Kardén, Lukutaito-ohjelma / Opetushallitus:
Lukeva-osaohjelmat kuntien lukutaitotyön tukena (pdf).
Katso tutkijapaneelin asiantuntijapuheenvuorot
Osa 1: Marja-Kristiina Lerkkanen ja Annette Ukkola.
Osa 2: Mirja-Maija Mikkilä-Erdman, Jarkko Hautala
Osa 3: Belinda Kardén.
Katso asiantuntijoiden pyöreän pöydän keskustelu
Tutkijapaneelin yhteydessä järjestettyyn pyöreän pöydän keskusteluun osallistuvat Marja-Kristiina Lerkkanen, Mirja-Maija Mikkilä-Erdman, Annette Ukkola, Jarkko Hautala, Sara Routarinne ja Belinda Kardén. Keskustelua ohjasi Tarja Tuomainen.